Tunisko: Pestrobarevná oáza historie i pozemských rozkoší ukrytá mezi dunami
Dlouhé slunění a klábosení s přáteli u koktejlů, osvěžení ve vlnách moře, projížďku na koni, velbloudu i na čtyřkolce, ochutnávku vychytaných lahůdek nebo prohlídku památek, které se dotknou vaší duše... I to nabízí Tunisko. Zážitková destinace na dosah ruky. Sotva pocítíte, že jste změnili kontinent.
Měli jste v plánu poznat Tunisko, ale také jste slyšeli věty typu "vždyť tam nic není", "písek, písek, jenom písek" a podobně? Tak vězte, že ty musel říct někdo, kdo Tunisko jen míjel. Exotická a bezpečná arabská země nabízí všehochuť zážitků, které můžete jako labužník ochutnávat jeden po druhém, nebo si z nich namíchat jeden strhující koktejl, o který se nebudete chtít rozdělit! I když... Vlastně ano. Se svou partou, rodinou nebo partnerem tady prožijete nezapomenutelné dny s nádechem všudypřítomného jasmínu. Račte přivonět...
Historie ve střípcích mozaiky
Tunisko, tedy součást takzvaného Maghrebu, čili zemí severní Afriky, patří do trojice zemí doplněné Marokem a Alžírskem. Je zhruba dvakrát větší než Česko. "Kromě toho, že jej omývá Středozemní moře, tuniská krajina je rozmanitá, podobně jako naše. Než se ale vrhnete do vln nebo ulehnete na pláži, určitě si nenechte ujít historii Tuniska," doporučila Blesku mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková. Objevovat ji můžete v okolí hlavního města Tunisu nebo na Djerbě a začít můžete třeba na samém předměstí Tunisu, v Národním muzeu Bardo, druhém největším muzeu Afriky. Založeno bylo roku 1882, první návštěvníci jeho exponáty mohli obdivovat v květnu roku 1888.
Tři patra a desítky sálů ukrývají řadu unikátů, například římské antické mozaiky z období 2. až 4. století našeho letopočtu. "Sbírka patří k největším na světě, všechny mozaiky jsou ponechány tak, jak byly nalezeny," řekl Blesku Oussama Med Ben Yedder, šéf Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch v Česku. Nad cennými artefakty budete doslova žasnout. Jsou mezi nimi nálezy z lodi, která se potopila u Mahdie v 1. století před Kristem, řecké bronzy, punské pohřební masky i mramorové sochy a sošky včetně Erose pocházejícího z roku 125 před Kristem.
Zázrak spadlý z nebe
Už sama procházka Tunisem nebo Djerbou je návratem do historie, která tu na návštěvníka dýchá na každém kroku. Vždyť Tunis byl mezi 12. až 16. stoletím možná nejbohatší město islámského světa. "Není tak divu, že tu vyrostlo a také se zachovalo více než sedm set mešit, paláců, madras, tedy vysokoškolských staveb a podobně. Vedle nich přibývají moderní stavby, navrhované s respektem k původnímu tuniskému designu," upřesnila Němečková. Od nich se rozbíhají uličky, v nichž se po staletí žije, odpočívá a také vaří stejně už několik staletí.
Minulost vás oslní také na Djerbě, v synagoze El Ghriba, jež je nejstarší synagogou severní Afriky. Její předchůdce zde stál od roku 586 před naším letopočtem na místě, kam podle legend dopadl z nebe svatý kámen a kde se zjevila záhadná žena, která pak na stavbu dohlížela. Výraz El Ghriba je také synonymem zázraku. Uvnitř můžete obdivovat výzdobu, schránu na Tóru, tedy pět knih Mojžíšových, jeden z nejstarších svitků světa. Máte-li na chvíli dost historie, v Tunisu či Djerbě vstupte do Mediny, Starého města, prosyceného vůněmi exotických koření, ochuceného tabáku z vodních dýmek shisha či silné kávy a čaje s mátou...
Tady shishu, domů harissu
Shishu určitě zkuste, příležitostí k tomu budete mít dost. "Možná vás překvapí, že i tady, uprostřed arabské země, Česko zanechalo stopu. Nádoby na shishu totiž přímo sem už desetiletí putují z jabloneckých skláren, nemáme se zač stydět!" upozornila Němečková z FIRO-tour. Pak se rozhlédněte a začněte nakupovat. Medina jako žádná jiná na světě nabízí tradiční oděvy, látky, šperky, ale hlavně koření, domácí a vždy čerstvé olivové oleje, cukrovinky a spoustu dalšího pestrobarevného zboží, které vám pak i doma připomene báječnou dovolenou.
Ceny jsou tu navíc velmi vstřícné, například káva s něčím k zakousnutí vás vyjde na 2,5 až 5 dinárů (místní měny), což je zhruba 20 až 40 korun. Třeba za balíček cigaret tu zaplatíte kolem 32 korun, za oběd i v lepší restauraci 100 až 150 korun, půllitr piva vyjde zhruba na 15 korun. "Chcete-li tip, určitě si domů zakupte harissu, pastovitou kořenící směs česneku, chilli papriček, koriandru, kuminu (římský kmín), olivového oleje, papriky a soli. Většinou narazíte na prodejce, kterým vyrábějí harissu doma manželky, jsou tudíž poctivé a domácí," láká Němečková. Doma pastu využijete do guláše, omáček na těstoviny, hlavně však při grilování ryb a masa. Dlouho vydrží, na ochucení jí stačí málo. Třeba půl kilogramu vám vystačí i na více než rok.
Zábava s vůní cypřišů
S plným břichem, a věřte, že v Tunisku si pochutnáte, pak můžete pokračovat s prohlídkou památek. Na severním předměstí Tunisu se rozkládá Kartágo se zahradami, v nichž voní cypřiše i pepřovníky. "Mezi vykopávkami a ruinami antického města založeného Féničany už roku 814 před naším letopočtem si nenechte ujít třeba Antoniovy lázně," uvedl Ben Yedder s tím, že vás navnadí k ponoření do vln hotelových lázní, bazénů nebo přímo do moře.
Středozemní moře je v Tunisku vůbec zdrojem mnoha aktivit. Kromě výletů na lodích všech velikostí tu můžete zkusit windsurfing, jízdu na vodním skútru, let na padáku za člunem, či potápění u Korálového pobřeží na severu. "Kromě toho i romantickou jízdu na koni po pobřeží nebo naopak Saharou, mezi dunami, na velbloudech nebo čtyřkolkách," dodala Němečková. Na své si tu přijdou i gentlemani a dámy holdující golfu.
Pokud vyrazíte do pouště, najděte si čas na objevování Berberů, jejích pradávných obyvatel, kteří tu stále žijí, byť se jejich populace zmenšuje. Připraví vám zelený čaj s mátou a tymiánem, pozvou vás do svých příbytků vytesaných do skal a písku, představí svůj životní styl. "Ochutnat u nich můžete i chléb namáčený do olivového oleje s medem," řekla Němečková. Mimochodem - třeba v Matmatě se natáčely záběry vesmírné ságy Hvězdné války, konkrétně domov Luka Skywalkera.
Podívejte se na videoreportáž Blesku z Tuniska:
Romantika v modrobílé
Ještě nemáte dost? Možná je nejlepší čas na romantiku v Sidi Bou Said, modrobílém městečku ze 13. století, ve kterém filmaři uvrhli před 51 lety do zajetí sultána i markýzu andělů Angeliku. Růžově kvetoucí buganvilie lemují bílé zdi, modře natřené balkóny, okna i dveře a dodávají místu na pohádkovém vzhledu i přes četnost turistů. Vycházka do kopce vás odmění krásnými výhledy a kaskádovitou kavárnou, v níž je čas na čaj, kávu i shishu, anebo pomerančový "fresh" džus. Ten tady dostanete všude. Žádný koncentrát, žádná voda, jen čistě vymačkaná šťáva z čerstvých pomerančů, v níž se odráží tuniské slunce, kterému rádi přijdete na chuť.
A to nejlepší? Tenhle ráj leží jen zhruba dvě a půl hodiny letecky od nás. Ranní šeď ulic tak můžete za magii Tuniska vyměnit velmi rychle. Využijete-li navíc služeb cestovní kanceláře, postaráno o vás i vaše děti bude doslova královsky. Cestovka vám pomůže po praktické stránce naplánovat volnočasové aktivity tak, že stihnete maximum a nebudete muset sami složitě řešit přesuny a počítat náklady. Jen si užijete a věřte, že jednou nestačí.
Foto: Ivan D. Hladík, Tonda Tran (Blesk)