Děsivě krásný svět obrázkového vypravěče: Tim Burton odhaluje v Praze svá tajemství. Začínal u popelářů!
Právě teď září jeho ikonická díla v pražském Obecním domě na výstavě Návraty, kam za nimi míří lidé z celé Evropy. Velký výtvarník s image rockové hvězdy má přijet také. Než se tak stane, svět Tima Burtona (65), který nám představil Střihorukého Edwarda nebo naposledy temnou slečnu Wednesday, s náskokem odhalíme.
Vždycky držel palce těm, kdo stáli mimo hlavní dav a dění. I na výstavě Tim Burton – Návraty je jeho vyděděncům věnován samostatný prostor. Jedním z nich je i milovaný Střihoruký Edward (1990), jehož 65letý výtvarník a filmař vymyslel, navrhl a zrežíroval. "Tim Burton by chtěl, abychom dali všem takový postavám druhou šanci a nasoudili je podle dojmu," řekla Nedělnímu Aha! Brandi Pomfretová, Burtonova blízká spolupracovnice, manažerka jeho sbírek a výstav. Nadšená ze zájmu, který nový pražský projekt vyvolal. "Myslím, že především jsou to jeho postavy, proč je Tim tak fascinující a inspirativní pro miliony lidí. Jsou takové, že se v nich lidé najdou, vidí se v nich."
Vše začalo před více než 50 lety, kdy si Tim jako kluk kdesi v Burbanku v americké Kalifornii, kde vyrůstal, začal poprvé čmárat na papír originální figurky. "Time, nechtěl bys v životě dělat něco jiného?" krčili nad ním rameny, když coby 14letý ukázal moudrým dospělým svůj obraz s mimozemšťany a létajícími talíři, postavičkami připomínající díla Hieronyma Bosche (1450–1516). Ten se také stal Timovou inspirací. Sebedůvěru mu vrátila místní popelářská firma. Mladý Tim získal první místo s návrhem pro kampaň proti znečišťování, celý rok pak jeho plakáty objížděly město vylepené na popelářských vozech.
"Vždycky jsem byl samotář a trávil hodně času sám, vymýšlel jsem si příběhy a tak. Bydleli u hřbitova, rád jsem tam chodil a žasl nad děsivým chlápkem, který kopal hroby," přiznal Burton. Nikdy se moc nestýkal s jinými dětmi a zvlášť s dívkami neuměl navázat vztah. Navenek ale působil patřičně: Tim nosil ze školy skvělé známky, reprezentoval ji v plavání a hrál vodní pólo "Pokud jste zažili pocit osamělosti, pocit, že jste outsider, nikdy vás úplně neopustí," říká ale dodnes. Oč víc byl v osobním životě stranou, tím více tvořil. Tak výjimečně, že zaujal i studio Disney, kde se rozhodli sponzorovat mladému talentu studium na Kalifornském institutu umění. Úspěšně jej Burton zakončil roku 1979 a u Disneyho se hned jako animátor pustil do práce!
Zleva nahoře: Jedna z Burtonových děsivých a zároveň roztomilých skic. • Vizionář, snílek, samotář, tvůrce. To a mnohem víc je Tim Burton (* 25. srpna 1958, Burbank, Kalifornie, USA), americký filmový režisér, scenárista, básník, spisovatel a filmový výtvarník známý svým nekonvenčním stylem. • Jak se natáčela Mrtvá nevěsta: Výroba stop-motion animovaného filmu probíhala ve studiu 3 Mills ve východním Londýně. Natáčelo se digitálními zrcadlovkami Canon EOS-1D Mark II. • Na výstavě v Obecním domě nechybí scéna z filmu Mars útočí! • Mrtvý nebo živý, Frankenweenie je mazlík. Na 3D stop-motion animované sci-fi hororové komedii z roku 2012, kterou režíroval Tim Burton, napsal John August, se svými hlasy podíleli Charlie Tahan, Catherine O'Hara, Martin Short, Martin Landau, Atticus Shaffer a Winona Ryder. • Chytrá, sarkastická a tak trochu bezcitná? Wednesday Addamsová vyšetřuje sérii vražd a tu a tam se na Akademii Nevermore s někým spřátelí. Udělá si ale i pár nepřátel. (Foto: Ivan D. Hladík, Art Movement, Tim Burton, Warner Bros., Walt Disney, Netflix)
Už o tři roky později jako režisér vytvořil u Disney Productions krátký animovaný film Vincent (1982) o sedmiletém klukovi bezmezně obdivujícího hororovou legendu Vincenta Priceho (†82). Slavný herec snímek také namluvil. Pak následoval krátký hraný Frankenweenie (1984), v němž poprvé oživil "nemrtvého chlupáče". K postavičce se vrátil roku 2012, když uvedl film Frankenweenie: Domácí mazlíček. Ale o krok zpět... V roce 1985 natočil první hraný film Pee-Weeho velké dobrodružství o hrdinovi, který přišel o své požární kolo, a vydává se na cestu za jeho nalezením. Další burtonovský paradox! Ačkoli byl v době uvedení snímek mezi deseti nejhoršími, dnes je považován za klasiku. To všechno ale byla jen předehra k sonátě úspěchů!
Pojďme si je jen v rychlosti vyjmenovat: Beetlejuice (1988), Batman a Batman se vrací (1989 a 1992), Střihoruký Edward (1990), Mars útočí! (1996), Velká ryba (2003), Karlík a továrna na čokoládu či Mrtvá nevěsta Tima Burtona (oba 2005), Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007) nebo Alenka v říši divů (2010)… Na co Burton sáhl, to se mu dařilo. I když pak přišly filmy, nad nimiž fanoušci váhali, jako Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016) nebo Dumbo (2019), vzápětí se tvůrce opět vyšvihl na vrchol, kam právem patří. Když přišel s televizním hitem pro teenagery (často i jejich rodiče) Wednesday (2022–2024) o dívce ze známé strašidelné rodiny, která tentokrát vyšetřuje podivné vraždy. "Ta dívka a já… Máme stejný pohled na svět," komentoval Burton, aby zase dokázal, jak rozumí "odpadlíkům". Nejen pro ně točí dál a hlavně stále tvoří. Postavičky s vypoulenýma očima, oživené mrtvé, monstra a příšerky. Už více než půl století. Děkujeme, mistře.
Zleva nahoře: Obraz z doby, kdy Burtonovi bylo 14 a radili mu umění nechat, připomíná styl Hieronyma Bosche. • Část expozice výstavy v Obecním domě otevírá trojice barevných pirátů. • Návrh monstra, které stíhá děti v příběhu Sirotčinec slečny Peregrinové… • Múza a přítelkyně Lisa Marie ve filmu Mars útočí!. • Helena Bonham Carterová se objevila v několika Timových filmech, třeba v muzikálovém Sweeney Todd nebo v Alence v říši divů. V obou po boku Johnnyho Deppa. • Robotický kluk z oceli má svítící oči. (Foto: Ivan D. Hladík, Blesk – Tonda Tran, Art Movement, Tim Burton, Warner Bros.)
Kvarteto múz a dvě děti
Za vším hledej ženu, říká se. I v životě Tima Burtona hrály výraznou roli. Ač tvrdil, že s nimi neumí mluvit, jeho partnerkami se staly nejvýraznější a nejkrásnější dámy uměleckého světa! Zažil krátké manželství s Lenou Giesekeovou (58), německou výtvarnicí a tvůrkyní speciálních efektů. Pak se oženil s modelkou a herečkou Lisou Marií (55). Ta si coby jeho múza zahrála ve filmech Ed Wood (1994), Mars útočí!, Ospalá díra (1999), nebo Planeta opic (2001). Také prý byla inspirací pro Sally z filmu Ukradené Vánoce (1993). Za další osudovou ženou putoval do britského Londýna.
"Vyrostl jsem v bezvětří a počasí v Londýně se mi líbí víc, on je přesným opakem slunné Kalifornie. Skoro to vypadá, jako by to byla náhoda, že jsem se tam vůbec narodil," uvedl o svém novém domově, kde 13 let prožil s herečkou Helenou Bonham Carterovou (57), známou u nás jako Bellatrix Lestrangeová ve filmech ságy Harry Potter (2001–2011). "Helena? Já nevím... má velkou hlavu. Zdálo se, že se na červenou královnu hodí, a navíc byla k dispozici," odpovídal Burton na dotaz, jak ji obsadil do své Alenky v Říši divů. S ní má také syna Billyho Raymonda (20) a 16letou dceru Nell. Ani tenhle vztah však nevydržel. Současnou Timovou partnerkou je od loňska někdejší italská supermodelka a herečka Monica Bellucciová (59).
Po dekádě v Praze
Od začátku května až dokonce září zve Obecní dům na Burtonovy Návraty, výstavu, která v bohatém vyprávění otevírá umělcův svět. "Možná by bylo vhodnější říct spíš světy, neboť tento moderní pohádkář vždy buduje hned několik dimenzí a své příběhy staví na jejich nečekaných střetech," říkají organizátoři. Burton je v Praze po 10 letech. Jeho první setkání s naší metropolí proběhlo v srpnu 2014 v Domě U Kamenného zvonu. "Prahu jsem si zamiloval pro gotickou krásu, slabost pro loutky a marionety a i kvůli jejím obyvatelům," uvedl. "On dobře zapadá do historie, je v něm trochu gotiky, trochu baroka. Jeho osobnost nepatří do moderního města plného kancelářských budov, on je opravdu někdo, kdo zapadne do architektury Obecního domu," dodala Brandi Pomfretová. Nová výstava nabízí v dokonalém provedení průřez Burtonovou tvorbou a je skutečně pastvou pro oči i duši!
Vytvořeno pro Nedělní Aha!, 10. 5. 2024.