Máchův Máj dostal výjimečnou podobu: Pro knihu ronili slzy borští skláři
Máloco patří k jarnímu měsíci květnu více, než připomínky lásky a také nejproslulejší báseň naší literární historie - Máj od Karla Hynka Máchy (1810-1836). Knize se teď dostalo výjimečné podoby, jíž svým dílem korunovali i proslulí skláři z Nového Boru.
Byl pozdní večer - první máj, večerní máj - byl lásky čas... I ten, kdo není fanouškem poezie, tato slova básnické skladby Karla Hynka Máchy, vydané poprvé 23. dubna 1836, zná. Nyní, po 186 letech, se Máji dostává nové podoby. "Nejproslulejší báseň české literární historie o kráse přírody, o lásce i smrti vychází ve výtvarném zpracování, jemuž dominují ilustrace Martina Augustína," řekla Blesku za nakladatelství Rosier Linda Haburová. "Je to pro mě něco mimořádného, svoji účast považuji doslova za osudovou záležitost," přiznal Augustín, jeden z nejuznávanějších výtvarných umělců současnosti.
Kromě tradiční knihy pak speciální verze potěší sběratele. "Vzniká i tři sta kusů v limitované edici, nádherně zabalených v bílé kůži v knihvazačské dílně v německém Esslingenu, s křišťálovou slzou z Nového Boru, kraje K. H. Máchy, na přední straně," odhalil Augustín, který edici doplnil i kaligrafickým listem. Cena sběratelské knihy tak je 5900 korun. "Máj je něco neuvěřitelného, což zjistí každý, kdo se pustí do jeho hloubky. Pohltí vás, rázem přestanete vnímat okolí," míní výtvarník. "Máchův Máj prostupuje celou moderní českou kulturou. Existuje dnes už na čtyři sta vydání této básně včetně překladů do dvou desítek cizích jazyků," dodal Michal Charypar z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Limitovaná sběratelská edice Máje je k mání v počtu 300 kusů. • Sklář Ondřej Novotný ručně, bez formy, vytvořil všech 300 slz pro sběratelskou verzi knihy. • Martin Augustín byl u výroby každé speciální litografie s jeho dílem. • Augustínova díla pro knihu jsou stejně snová, dojemná i bolestná jako báseň samotná. (Foto: Rosier)
Každá slza je originál
Výzvou byla spolupráce na knize i pro borské skláře. "Tak drobné věci často neděláme, šlo hodně o přesnost a rychlost třeba při odtrhávání kapičky," popsal Blesku sklář a spolumajitel firmy Ondřej Novotný. "Z projektu máme radost," přiznal. Práce na jediné kapce z bezolovnatého křišťálu trvala sice jen asi pět minut u sklářské huti rozpálené na 1150 °C, doladění tvaru pak ale pokračovalo. "Byť se tvar té slzy zdá jednoduchý, výroba vyžaduje roky zkušeností, aby byly jednotlivé kusy podobné. Každá je ale originál, nevycházely z žádné formy," dodal Novotný.
Jak ji Mácha napsal
Bouřlivák a bohém Karel Hynek Mácha zemřel v pouhých 25 letech, přesto stihl napsat nesmrtelné dílo. Máj má být osobní zpovědí rozervaného romantického člověka plného nejistot a otázek po smyslu života. Autor se prý inspiroval skutečným příběhem a tragédií z roku 1774. V dobovém rukopise verše zapsal takto: "Byl pozdnj wečer - prwnj mág - wečernj mág - byl lásky čas. Hrdliččin zwal ku lásce hlas, kde borowý zawáněl hág."
Víte, že...: ...zatím poslední filmové adaptace se Máj dočkal v roce 2008, kdy jej natočil režisér F. A. Brabec? • ...jeden z prvních výtisků Máje bylo možné zakoupit na veletrhu Svět knihy roku 2014 za 120 tisíc korun? • ...vydáním Máje se Mácha připravil o řadu příznivců i přátel, text díla považovali za urážlivý?
Vytvořeno pro Nedělní Aha! & Blesk.cz/Kultura, 26. 5. 2022.