Londýnem po svých? Méďa Paddington, Potter, památky, rekordy, zážitky i za víkend!

10.02.2025

Když je člověk unaven Londýnem, je unaven životem, protože v Londýně je vše, co život může nabídnout, měl jasno už v 18. století anglický básník, esejista a literární kritik Samuel Johnson. Co se v tomhle ikonickém městě dá také prožít za pár dnů?

Nejprve ještě jeden čerstvější citát... Současná britská novinářka Reni Eddo-Lodge řekla: "Nepřipadá mi to klaustrofobické, potřebuji to. Davy lidí, hluk, zvuky a vůně: to je Londýn!" A měla pravdu. Jakkoli jste unaveni z davů třeba naší metropole, jakmile vystoupíte z metra v centru Londýna, je to jiné. Světácké i decentní, fascinující i roztomilé, exotické i povědomé. Objevovat Londýn můžete mnoha způsoby, během návratů, po kterých po první návštěvě zatoužíte. My vás dnes pozveme na několik míst, která za vidění určitě stojí.

"Ať už jste v Praze nebo v Londýně, cítíte tu hlubokou historii města – nádherné budovy, které jsou s láskou udržované, jako třeba Národní divadlo v Praze nebo Přírodopisné muzeum v Londýně. Zároveň to jsou ale živá a pulzující místa, plná energie a skvělých podniků, kde ochutnáte jídla z celého světa," řekl Blesku oblíbený velvyslanec Matt Field na otázku, co v Londýně i naší metropoli lze srovnávat. "K mým oblíbeným únikům patří otevřené zelené plochy přímo v srdci města, jako je Stromovka a Petřín v Praze, nebo Hyde Park a St James's Park v Londýně. A každý návštěvník by si měl udělat čas na zastávku v pražské nebo londýnské zoo," dodal. My začneme pohledem hodně vysoko, do věží!

Nejprve bílé katedrály svatého Pavla na Ludgate Hill. S úctyhodnou výškou takřka 112 metrů byla dlouho rekordmanem mezi londýnskými budovami. Postavena byla roku 1675 na místě, kde předtím stál starověký megalit či chrám zasvěcený bohyni Dianě. "Naši katedrálu zdobí mimořádná řada duchovně inspirovaných uměleckých děl," lákají členové kapituly k návštěvě. "Ať už se jedná o olejomalbu nebo sochu, každé dílo zpracovává klíčová témata, která jsou jádrem poslání katedrály, a má své vlastní poutavé příběhy." V každém koutě stavby najdete zajímavý objekt, dílo, místo k rozjímání i obdivu.

Fascinující je třeba točité schodiště nazývané Děkanské schody. "Navrhl je Christopher Wren v roce 1705. Celkem 88 kamenných schodů stoupá do výšky 15,24 metru a působí dojmem, jako by se vznášely," popsal Blesku jeden z místních průvodců. "Jen část každého je zapuštěna do zdi, jsou tvarovány, aby bez další opory vyvažovaly schody nad a pod sebou," řekl. Jste-li filmoví fandové, nebude pro vás schodiště takovou novinkou. Po něm vybíhal Harry Potter do učebny věštění, ale také třeba medvídek Paddington nebo Tom Cruise coby Ethan Hunt v jednom z dílů Mission: Impossible.

Máte chuť na moderní protipól? Pak si prohlédněte The Shard, česky Střep. Mrakodrap o 72 patrech dosahující 310 metrů výšky, což z něj činí nejvyšší budovu Velké Británie, sedmou nejvyšší v Evropě. Tři roky ji stavělo přes 1450 lidí z 60 zemí světa. Přerostla kupoli katedrály i do roku 1098 nejvyšší Bílou věž v Tower of London na severním břehu Temže. Tam se ostatně zastavte také. Před vstupem si můžete dát tradiční fastfood Fish and Chips (rybu v těstíčku s hranolky). A pak už můžete pozorovat sbírku britských korunovačních klenotů v Toweru, jednu z nejcennějších a nejvýznamnějších na světě. Nebo pro místo typické zbraně, brnění či havrany, kteří jsou legendárními strážci pevnosti. Nahlédnout tu lze i do ložnice bývalé královny.

Westminsterské opatství nebo Buckinghamský palác – místní ikony –, si necháme na jindy. My vyrazíme do dalšího lákadla, Natural History Musea na Cromwell Road, které také zmínil Matt Field. Už jen architektonicky krásné muzeum se od roku 1881 stalo domovem 70 milionů exponátů v trojici částí – síni Života, síni Země, Darwinově centru. Zdarma si můžete užít procházku minulostí planety a třeba výlet do jurského světa dinosaurů, z nichž řada je pohyblivých. Ostatně, Londýn je pro turisty příznivý právě v tom, že mnoho objektů věhlasných muzeí a galerií nabízí bezplatný vstup. Klidně pak například v tomto muzeu investujete do sady fotografií na památku, jež si i jako magnetku doma dáte na lednici.

Pojďme ale dál, tentokrát trochu mlsat. A vlastně opět ve stopách Harryho Pottera. Do míst, které se stalo v prvním dílu filmové verze Příčnou ulicí u hospůdky Děravý kotel (a inspirací pro výstavbu studiové podoby). Rozkládá se na trhu Leadenhall Market v Bull's Head Passage. Najdete v něm butiky, obchody, restaurace, bary a cukrárny nabízející desítky dobrot. Historie jeho architektury začíná někde ve 14. století. Třeba třípatrový bar a jídelna The Lamb Tavern zve ke stolu už od roku 1780 a pořád tu chutná managerům z okolních kanceláří, dělníkům i turistům. Dáte si spíš brownie z hořké čokolády s praženými lískovými oříšky, rozinkami a vanilkovou zmrzlinu nebo raději burger s hranolky nebo steak ze svíčkové West Country?

Než budeme pokračovat, dáme vám chytrý tip: Vyhněte se všem hop-on busům, využijte městskou dopravu a zvlášť linku autobusu číslo 15. Sveze vás mezi Trafalgar Square (Trafalgarské náměstí plné galerií) a Tower of London (píšeme o něm výše) kolem zajímavých míst včetně také zmíněné katedrály sv. Pavla. A to jen za cenu běžného jízdného, případně v historickém dvoupatráku za 2,50 liber, tedy asi 75 korun. Projedete se centrem mezi dvěma turistickými místy, něco uvidíte (mapu do kapsy!) a peněženka vám poděkuje. A pak z Trafalgarského náměstí pokračujeme na Paddington Station, asi 20 minut městskou dopravou.

Tady se roku 1829 rozjela první veřejná autobusová doprava v Londýně, v roce 1862 také první podzemní osobní železnice na světě (vlastně metro), ale ruku na srdce – nás sem táhne medvídek, kterému místo dalo jméno. Méďa Paddington je tu přítomen v podobě několika soch a také obchůdku, kde dětem obzvlášť pořídíte vše od pastelek, omalovánek, knížek, školních pomůcek, až po hračky s dobráckým kamarádem stvořeným pro knížky anglického spisovatele Michaela Bonda. A pokud jste spíš na divadlo či muzikály, Londýn je vaše město!

Osobně po vlastním zážitku doporučím představení Stranger Things: The First Shadow (Stranger Things: První stín) nejen pro milovníky stejnojmenného seriálu. Zavede vás do městečka Hawkins roku 1959, kdy to všechno podivné teprve začíná. A věřte, že zůstanete s ústy dokořán, co všechno za efekty lze v divadle realizovat. Hru uvádí divadlo Phoenix Theatre ve West Endu v londýnské čtvrti Camden. "Mladému Jimu Hopperovi nestartuje auto, sestra Boba Newbyho nebere jeho rozhlasový pořad vážně a Joyce Maldonadová chce jen odmaturovat a vypadnout z města. Když přijede nový student Henry Creel, jeho rodina zjistí, že nový začátek není tak snadný... a stíny minulosti mají velmi dlouhý dosah," zní anotace dechberoucí podívané.

Že toho je na víkend až až? Dá se to zvládnout velmi příjemně. Pozor ale na letošní změnu pro cestovatele! Pro vstup do Spojeného království bude pro všechny občany Evropské unie, včetně České republiky, povinná od 2. dubna 2025 elektronická cestovní registrace (ETA). Povinnost se vztahuje na všechny bez rozdílu věku, tedy i na děti. Nejde o vízum, jde pouze o registraci do systému, jako je tomu momentálně například pro cesty do Spojených států nebo Kanady. Žádost o ETA bude možné podat s předstihem, již od 5. března 2025. "Proces vyřízení by měl trvat pouze několik dní, ale doporučujeme žádost podat včas," uvádí britské velvyslanectví.

Poplatek za registraci činí 16 liber, asi 480 korun. ETA bude platná po dobu dvou let nebo do vypršení platnosti cestovního pasu, podle toho, která z těchto variant nastane dříve. Během platnosti ETA lze do Velké Británie cestovat opakovaně, vždy však pouze na krátkodobý pobyt, maximálně do šesti měsíců. ETA bude vyžadována nejen pro vstup na území Spojeného království, ale také pro tranzit přes britská letiště. "Je důležité zdůraznit, že ETA nenahrazuje vízum. To znamená, že občané zemí, kteří pro cestu do Velké Británie potřebují víza, je budou i nadále potřebovat. Může se to například týkat občanů jiných zemí žijících v Česku," dodává velvyslanectví s tím, že formulář žádosti o ETA bude k dispozici na oficiálním portálu britské vlády https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta, kde jsou i veškeré informace. Potvrzení o schválení ETA bude v elektronické podobě a bude automaticky propojeno s cestovním pasem žadatele.

Cestovat můžete po vlastní ose nebo pohodlněji s cestovkami. Třeba Čedok nabízí hned několik variant – Londýn pro náročné s návštěvou hradu Windsor, celodenní prohlídkou Londýna včetně hlavních památek jako Buckinghamský palác, Westminster a Trafalgarské náměstí a podobně. Dále Londýn s návštěvou Bruselu, hlavně pro fanoušky Harryho Pottera je Londýn plný kouzel. "Pak máme v nabídce velmi oblíbený zájezd To nejlepší ze Skotska," řekla Blesku mluvčí cestovky Klára Divíšková. "Klienti navštíví Rosslynskou kapli, jedno z nejposvátnějších míst. Následně Edinburgh, cestou na Skotskou vysočinu Blair Castle, whisky palírnu Blair Athol Distillery a městečko Inverness. Po prohlídce jezera Loch Ness i ostrov Skye, na závěr je čeká projížďka lodí po Loch Lomond a prohlídka Glasgow," dodává.

Možné je také využít zájezd Plavba po Britských ostrovech, kde je příležitost objevit krásy Velké Británie a Irska na okružní plavbě ze Southamptonu na lodi Norwegian Dawn. Anebo s programem Romantickým pobřežím za nejkrásnějšími hrady jižní Anglie spatřit od Buckinghamského paláce přes hrabství Kent i Winchester, Hampton Court a Windsor... Nabídek je mnoho a výlety jsou bez starostí. Nějaké další doporučíme příště. "Svět je kniha, a kdo necestuje, čte jen jednu stránku," říká v anglických zemích rozšířený citát. Tak ať ty vaše oblíbené stránky přibývají co nejpříjemněji.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Cestování, 6. 2. 2025.