Stačí otočit prstenem a zázraky se dějí! Seriálu Arabela je kouzelných 40 let

26.12.2020

Kdo by ho někdy nechtěl alespoň vyzkoušet?! Kouzelný prsten, který pouhým otočením plní přání. Tu možnost měla i rodina Majerových, poprvé před 40 lety, kdy na obrazovky vstoupila Arabela.

Ani sami tvůrci nemohli tušit, jaký dárek nadělí generacím diváků na Boží Hod Vánoční 25. prosince 1980. V tento čtvrteční podvečer se děti i dospělí poprvé sešli u televizní obrazovky a nového seriálu Arabela. "Oslovil nás člověk z německé televize WDR, že by od nás s Milošem Macourkem (†75) chtěl něco jako byla Dívka na koštěti," vzpomínal pro Blesk režisér Václav Vorlíček (†88) na vznik 13 dílů příběhu po 28 minutách, v němž se krásná princezna Arabela (Jana Nagyová, 61) a zlý čaroděj Rumburak (Jiří Lábus, 70) ocitnou v říši lidí. Ke všem jeho kouzlům pak přibylo ještě jedno - obrovský úspěch u diváků.

Pro každého něco

V propojení pohádkového světa se skutečným si každý našel to své. Děti kouzla a vítězství dobra nad zlem. Dívky vzdychaly, když se objevil Petr Majer (Vladimír Dlouhý, †52), chlapci nad nevinností Arabely nebo svůdnou Xénií (Dagmar Patrasová, 64). Dospělí ocenili humor největších hvězd své doby, mezi nimiž zářili i Vladimír Menšík (†58) a Stella Zázvorková (†83) jako manželé Majerovi. "O těch jsem měl jasno už při psaní," uvedl Vorlíček. "Největší problém byl s Rumburakem. Nakonec ho dostal Lábus, a díky němu tahle negativní figura dopadla jako nejoblíbenější," dodal. Mimochodem, mnoho Vorlíčkových vzpomínek a poutavého vyprávění obsahuje kniha spisovatele Petra Macka s názvem Pane, vy jste režisér (2017). Příběh Arabely funguje stále, i když kouzelné prsteny odpočívají ve fundusu barrandovských ateliérů. Kdo ví, kdy se objeví. Pak třeba bude stačit zatočit a...

Pro Janu Andresíkovou byla čarodějnice v Arabele takřka životní rolí, jejího výročí se ale nedočkala. - Příběh začíná nalezením zvonečku, ale také možná zastřelením Karkulčina vlka panem Majerem. - Něžná a laskavá princezna Arabela okouzlila nejen Petra Majera, ale celou říši lidí... přes televizní obrazovku. - Princezna Xenie je přesným opakem své sestry, i ona si ale získala své příznivce a Dagmar Patrasová řadu nabídek k sňatku. (Foto: Česká televize)

Stejně jako poetika a humor seriálu se zachovala i místa jeho vzniku. Hrad krále Hyacinta je Český Šternberk, Rumburakův zase Helfenburk u Úštěka. Stejná zůstává i chodba fakulty ČVUT v Praze, kde Petr dělá zkoušku, nebo Lomená ulice v pražských Střešovicích, tam boural Blekota s Rumburakem během stíhání princezny a Petra. Jako nová je stále i vila Majerových v Černošicích v Praze-Západ. Její skutečná majitelka dodnes vzpomíná na kotle gulášů, které se tu vařily pro filmový štáb.

Co možná nevíte

Že psy v seriálu "rozmluvili" pomocí žvýkaček se ví. Méně už, že roli Fantomase hrál František Peterka (†94). Kromě Arabely, jíž dabovala Libuše Šafránková (67), svůj hlas neměla ani čarodějnice (Jana Andresíková,†79). Kvůli léčbě po nehodě nestíhala takzvané postsynchrony, namluvila ji Jana Dítětová (†65). Dvojroli, sluhu Mekotu a jednoho z trpaslíků, zvládl Jiří Krytinář (†68). Kostýmy navrhl Theodor Pištěk (výrobu hradil německý koproducent), Nagyové pak vytvořil šaty i na její skutečnou svatbu. Malí herci pro role Honzíka a Mařenky se neučili text. Před natáčením jim režisér řekl, o čem scéna bude a nechal to na nich.

Triky a chyby

Seriálová pohádka je samozřejmě plná kouzel a triků, které jsou na svou dobu fascinující. Aby ne, stál za nimi jeden z nejvýznamnějších filmových kouzelníků, trikový specialista a tvůrce efektů Boris Masník (69). Většina těch v Arabele vznikala přímo v kameře, což bylo velmi technicky náročné. Mezi nejtěžší patřila proměna čarodějnice v královnu. Kouzlo totiž probíhalo v pohybu, během chůze čarodějnice. Obě herečky, Andresíková i Brejchová, měly pevně vytyčený směr chůze, z nějž se nesměly odchýlit ani o milimetr. Musely také obě jít totožnou rychlostí, stejně tak kamera snímala stejný pohled dvakrát stejně rychle. Výsledný efekt je dokonalý.

Seriálu se ale nevyhnuly ani chyby, které tolik milují filmoví fajnšmekři a pátrači. Kromě chybně navazujících scén, například ve chvíli, kdy Arabela utíká od Rumburaka do světa lidí a drží létající kufr v pravé ruce, který se vzápětí ve světě lidí objeví v levé, občas zkrátka tvůrcům něco uniklo. Při proměně pana Majera v jezevčíka je to "magická" sklenička s vodou, která zmizí (a neměla by). Během letu Škodovky nad ulicí ve scéně, která následuje po rozhovoru s docentem Hrachem, je zase v levé části obrazu vidět samostatně se pohybující hlava člověka (označena šipkou). Trik byl natáčen pomocí techniky tzv. dělení obrazu (v té době velmi využívané) a chodec byl zkrátka vyšší, než zakrytá část filmového pásu.

O čem je Arabela

Někdy stačí zazvonit zvonečkem a pohádky je konec. Jenže někdy je to právě naopak... V říši lidí se setkáváme s rodinou Majerových, kde se pan Majer živí jako vypravěč pohádek na dobrou noc. Jednoho dne najde pan Majer kouzelný zvoneček, který jeho rodinu spojí s Říší pohádek, kde vládne hodný král Hyacint se dvěma dcerami - Arabelou a Xénií. Je zde i zlý kouzelník II. kategorie Rumburak, který chce celou Říši pohádek získat jen a jen pro sebe a hodlá pro to udělat vše. Ale nebyl by to správný pohádkový seriál, aby vše dobře nedopadlo.

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 25. 12. 2020.