»...a po Večerníčku spát!« Kluk s papírovou čepicí přináší pohádky už 55 let

08.01.2020

Zatímco děti, kterým každý den nosí pohádky, postupně stárnou, on je pořád stejný. Večerníček, kluk s papírovou čepicí, jednokolkou nebo autíčkem. Do českých domácností vstoupil poprvé před 55 lety a pořád je vítaným hostem.

Jeho cesta na televizní obrazovky Československé televize trvala devět let od chvíle, kdy 25. února 1954 začala vysílat. Od té doby je nenahraditelnou trvalkou, nejstarším vysílaným pořadem s nejstarší znělkou. V neděli 2. ledna 1965 děti poprvé usedly k Večerníčku s pohádkou Kluk a kometa o setkání malého Petra s rozpustilou kometou, která se rozhodne pořídít si nový účes. Hrála a vyprávěla ji Štěpánka Haničincová (†68). Znělka s klukem, který se snesl z hvězd, aby vystoupal po schodišti, zhoupl na koníku nebo se projel na jednokolce a autíčkem, se však objevila až v srpnu stejného roku. Barevně pak až v roce 1973. Poprvé uvedl pohádku namluvenou Vlastimilem Brodským (†81) O televizním strašidýlku, které zlobí a točí se okolo antény.

Dobrý večer, dobrou noc

Postavu Večerníka stvořil Radek Pilař (†61), mimo jiné i autor podoby Rumcajse. Melodii znělky složil Ladislav Simon (†82). Dvojí pozdrav "Dobrý večer" a "Dobrou noc" pak namluvil za honorář 100 Kčs tehdy šestiletý Michal Citavý (62). "Pamatuju si, jak mě to otravovalo, že mě zavřeli do studia a pořád jsem měl říkat ty dvě věty. Postavičku mi k tomu nepouštěli, tu jsem tehdy vůbec neviděl," vzpomínal na natáčení a vznik znělky, která dnes přináší pohádky jeho vnoučatům. A nejen jim. I přes tisíce pohádek v televizích či na internetu zůstávají večerní pohádky stálicí pro nové generace diváků.

Za 55 let vysílání vzniklo více než 300 pohádkových seriálů, pro jejich tvůrce znamenaly seriály vždy výzvu. Díky Večerníčkům mohli autoři oživit dnes už legendární postavičky, většinou díky kreslené či ploškové animaci, což je nejstarší animační technika založená na skládání snímků z dvourozměrných rekvizit. Různorodé hrdiny namlouvali hvězdy jako Karel Höger (†67), František Filipovský (†86), Josef Dvořák (77), Jitka Molavcová (69), Petr Nárožný (81) a i tady proslula Jiřina Bohdalová (88). V seriálu O Dorotce a papouškovi (1974) zazněl třeba i Karel Gott (†80).

Porušil zákon?

Ne všem se ale Večerníček zavděčil. Jak na jaře 2007 uvedly Lidové noviny, Radě České televize si na znělku stěžoval divák V. Sedloň. Vadilo mu, že "porušuje zásady ekologické výchovy, vybízí k porušování silničního zákona, navádí k hazardu se zdravím a ignoruje bezpečnostní pravidla platná v celé Evropské unii". Tehdejší předseda rady Jiří Baumruk pak slíbil, že "Rada doporučí generálnímu řediteli, aby do znělky byly doplněny některé bezpečnostní prvky jako zábradlí, bezpečnostní pásy, padák a aby úvodní sekvence byla opatřena výrazným nápisem Třídíme odpad".

Na prvním místě v oblíbenosti se dlouhodobě drží Krkonošské pohádky (1974), jediný zcela hraný Večerníček. Nezvykle se natáčel v trikovém ateliéru na Barrandově, kam produkce přivedla skutečná zvířata. Kromě kůzlat či koček třeba také pstruhy do umělého potoka. Pohádka zvítězila roku 2013 ve volbě diváků s počtem 17 068 hlasů. Další nejoblíbenější jsou: 2. O krtkovi (1975), 3. Bob a Bobek - králíci z klobouku (1979), 4. Pat a Mat (1979), 5. Maxipes Fík (1976), 6. Jája a Pája (1987), 7. Příběhy včelích medvídků (1984), 8. Pohádky z mechu a kapradí (1972), 9. Mach a Šebestová (1982), 10. Rákosníček a jeho rybník (1983). Mimochodem - víte, že Večerníček je dokonce ve vesmíru? Planetku číslo 33 377 nesoucí jeho jméno objevil z ondřejovské hvězdárny 12. února 1999 astronom Petr Pravec (52).

Vytvořeno pro deník Blesk, 2. 1. 2020.